Selimiye Camii

Sevki_Silan_Selimiye_camii_T1A1142

Selimiye Camii (Edirne) Sultan II. Selim‘in emri üzerine Mimar Sinan tarafından yapılmıştır.

15681574 yıllarında tamamlanan Selimiye Camii Osmanlı-Türk mimarisinin en büyük eseridir. Üçer şerefeli dört minaresi vardır. Her minarenin yüksekliği 70,89 m.’dir. Kubbesi 31,28 m. çapında olan Selimiye Camii’nin Harim tarafındaki minarelerin şerefelerine ayrı ayrı yollardan çıkılabilmektedir.

Osmanlı hükümdarı II. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Selimiye Camii, zamanın başkenti olan Edirne’de, şehrin en yüksek noktasında Yıldırım Beyazıt’ın yaptırdığı Baltacılar Koğuşunun kalıntıları üzerine yapılmıştır. Yapımına 1569‘da başlanmış ve 1575‘de tamamlanmıştır. Osmanlı-Türk sanatının en muhteşem eseridir. Mimar Sinan, Selimiye için “ustalığımın eseri” demiştir. Açık havalarda Rodop Dağları‘ndan ve Uzunköprü’nün Süleymaniye Köyü’nden görülebilmektedir.

Sevki_Silan_Selimiye_camii_IMG_1723 Sevki_Silan_Selimiye_camii_T1A1137

 

 

 

 

 

 

Selimiye’de daha önceki hiç bir camide, Ayasofya ve Bizans eserinde ve antik çağ mabetlerinde görülmemiş bir teknik kullanılmıştır. Daha önceki kubbeli yapılarda, asıl kubbe kademeli yarım kubbelerin üzerinde yükselmesine rağmen, Selimiye Camii tek bir kubbe ile örtülmüştür. Kubbe, 8 filayağına dayanan bir kasnak üzerine oturtulmuştur. Kasnak, filayaklarına kemerlerle bağlıdır. Kubbenin çapı 31,28 metre, yüksekliği de 15,86 metredir. Bu şekilde örttüğü iç mekana verdiği genişlik ve ferahlıkla birlikte mekanın bir kerede kolayca anlaşılmasını sağlar. Kubbe aynı zamanda camiinin dış görünüşünün ana hatlarını da belirler.

Sevki_Silan_Selimiye_camii_IMG_1759 Sevki_Silan_Selimiye_camii_IMG_1738

 

 

 

 

 

 

 

 

Selimiye’nin her biri 70,89 metre yüksekliğinde, kalem gibi incecik 4 minaresi vardır. Minareler üçer şerefelidir. İki minaresinde şerefelerin üçüne giden yol ayrıdır. Bu minarelerden aynı anda üç şerefeye de birbirini görmeden üç kişi çıkabilir. Öndeki iki minarenin taş oymaları çukur, ortadaki minarelerin oymaları ise kabarıktır. Minarelerin kubbeye yakın olması, camiyi göğe doğru uzanıyormuş gibi gösteren bir görünüş güzelliği sağlar. Diğer camilerde ise minareler açığa yapılmış ve yapı genişlemiştir.

Selimiye Camii’nin içindeki mimari ve süsleme elemanlarının hepsi kendi alanlarında birer başyapıttır. Selimiye’nin mermer, çini ve hat işçilikleri de önemlidir. Yapının içi İznik çinileriyle süslüdür. Büyük kubbenin tam altındaki hünkar mahfili, 12 mermer sütunludur ve 2 metre yüksekliktedir. Çinilerin bir kısmı 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında, Rus generali Mihail Skobelev tarafından sökülerek Moskova’ya götürülmüştür. Caminin mimarisinde olduğu kadar, mermer, çini ve hat işçiliklerinde de kusursuzluğa varılmıştır. Yapının içi İznik çinileriyle süslüdür. Hünkâr mahfili ziyarete kapalı tutulmaktadır. Selimiye’nin öncesinde ve sonrasında rastlanmayan biçimde, kubbenin tam altına, caminin merkezine yerleştirilen müezzin mahfili kendi başına bir mimari eserdir. Selimiye’nin içindeki sembolik yeri, altındaki şadırvanı ve en son yapılan restorasyonda tekrar ortaya çıkarılan kalemişi süslemeleri bu mahfili benzersiz kılmaktadır.

Sevki_Silan_Selimiye_camii_IMG_1732Sevki_Silan_Selimiye_camii_IMG_1728

 

 

 

 

 

Yapının, kuzeye, güneye ve avluya açılan 3 kapısı vardır. İç avlu, revaklar ve kubbelerle süslüdür. Avlunun ortasında mermerden özenle işlenmiş bir şadırvan vardır. Dış avluda ise Sıbyan Mektebi, Darül Kurra, Darül Hadis, medrese, imaret bulunmaktadır. Sıbyan Mektebi günümüzde Çocuk Kütüphanesi, medrese ise müze olarak kullanılmaktadır.

Cami’nin kubbesinin tek olması allah’ın tek olduğunu, kubbesinin geniş olması hıristiyan mimarlara galip gelindiğini, caminin pencerelerinin 5 kademeli oluşu islamın 5 şartını, vaaz kürsülerinin 4 tane oluşu islam’da 4 tane mezhebin hak olduğunu, selimiye külliyesi’nin 32 tane kapısının olması islamın 32 farzını, arka minarelerde 6 yolun olması imanın 6 şartını, minarelerinde 12 şerefe olması camii yaptıran padişahın 12. padişah olduğunu sembol eder.

Selimiye Camii ve Külliyesi  UNESCO tarafından “Dünya Mirası Listesi”ne dahil edilmiştir.

Fotoğraflar : Şevki Silan

Kaynak : İnternet

Sevki_Silan_Selimiye_camii_T1A1189 Sevki_Silan_Selimiye_camii_T1A1171

Sevki_Silan_Selimiye_camii_IMG_1782 Sevki_Silan_Selimiye_camii_T1A1160

 

 

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir