Kardemir

Sevki_Silan_Kardemir_T1A3903

Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş, ( Türkiye’nin ilk ağır sanayi fabrikası)

Türkiye’nin kuzeyinde Karadeniz Bölgesi’nin (Batı Karedeniz Bölümü) Karabük ilinde bulunan demir-çelik işletmesidir. Temelleri 03 Nisan 1937’de Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile dönemin Başbakanı İsmet İnönü tarafından atılmıştır.

3 Nisan 1937 tarihinden 14 Mayıs 1955 tarihine kadar Sümerbank’a bağlı “Demir Çelik Fabrikaları Müessese Müdürlüğü” adı altında çalışmıştır. Müessese, 13 Mayıs 1955’den sonra bağımsız bir KİT durumuna gelmiş ve Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü adını almıştır.

Sevki_Silan_Kardemir_

Sevki_Silan_Kardemir_T1A8820

 

 

 

 

 

 

21 Haziran 1955 tarihinde Etibank’ın bir müessesesi olan Divriği Demir Madenlerini de bünyesine alan ve Genel Müdürlük olarak faaliyet gösteren Karabük Demir Çelik Fabrikaları bünyesinde deneyimli montaj elemanları da yetiştirerek Türkiye’de ağır sanayinin, Erdemir ve İşdemir’in kurulmasına da öncülük etmiştir. 1995 yılında özelleştirilerek Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. adını almıştır.

Türkiye’nin ilk entegre demir çelik fabrikası ve uzun mamulde cevhere dayalı üretim yapan tek kuruluşudur.

1.500.000 ton/yıl düzeyindeki ham çelik üretim kapasitesi ile uluslar arası kalite standartlarında pik, blum, kütük, nervürlü inşaat çeliği, profil, köşebent, maden direği, her türlü ray, kok ve kok yan ürünleri üreten Kardemir; inşaat, madencilik, ulaştırma ve sanayi sektörüne temel girdi sağlamaktadır.

Kuruluşundan itibaren çok sayıdaki endüstriyel tesisin proje, imalat ve montajını gerçekleştiren Kardemir, Türkiye’de “Fabrikalar Yapan Fabrika” olarak tanınır.

Hisselerinin tamamı BİST’de işlem görmektedir.

Sevki_Silan_Kardemir_T1A8763 Sevki_Silan_Kardemir_T1A8877

 

 

 

 

 

 

 

 

Özelleşme sonrası hızla kendisini yenileyen Kardemir, kurduğu yeni Çelikhane Konvertör Sistemi ile çelik üretim prosesini değiştirmiş, modern teknolojisi ile verimlilik ve karlılığını artırmıştır. 2007 yılında devreye alınan yeni Ray ve Profil Haddehanesi ile ürün gamını genişleten ve 72 m. Boya kadar rayın yanı sıra 550 mm genişliğe kadar ağır profillerin Türkiye ve bölge ülkeler arasındaki tek üreticisi haline gelen Kardemir, bu yatırımla Türkiye’de başlatılan demiryolu seferberliğinde de Devlet Demiryollarımızın stratejik iş ortağı olmuştur. Bu yatırım, aynı zamanda şirketimizi ihracatçı bir konuma taşımıştır.

Sevki_Silan_Kardemir_T1A3867 Sevki_Silan_Kardemir_T1A3963

 

 

 

 

 

 

Sevki_Silan_Kardemir_T1A9093

Sevki_Silan_Kardemir_T1A9049

 

 

 

 

 

 

Sahip olduğu yüksek döküm ve mekanik işleme kapasitesi ile sektöründe Türkiye’nin lider kuruluşları arasında yer alan KARDÖKMAK A.Ş., her cins ve karakterde çelik konstrüksiyon imalatı yapan KARÇEL A.Ş. Olmak üzere iki büyük bağlı kuruluşu bulunan Kardemir’in, Sabancı grubu ile çimento sektöründe (Karçimsa A.Ş.), Erdemir Grubu ile madencilik sektöründen (Ermaden A.Ş.) ortaklığı bulunmaktadır.

Çankırı ilinde her türlü konvansiyonel ve yüksek hıza uygun demiryolu makasları üretmek üzere T.C.D.D. Ve Avusturya’lı Voest Alpine firması ile 2010 yılında yeni bir ortaklığa imza atan Kardemir, yine 2010 yılında Afken Holding’e bağlı Enbatı Elektrik Üretim AŞ hisselerinin tamamını satın alarak bünyesine katmıştır. Şirketin halen Soğanlı çayı üzerinde 22,5 MW kapasiteli Hidroelektrik santrali Projesi devam etmektedir.

Sevki_Silan_Kardemir_T1A8966

Sevki_Silan_Kardemir_T1A4111

 

 

 

 

 

 

50 MW’lık Gaz Yakıtlı Enerji Santrali, 1.200.000 ton kapasiteli Yeni Sürekli Döküm Makinesi ve Filyos Liman Projesi gibi önemli yatırımları bulunan Kardemir’in, Kapasite Artırımı ve Modernizasyon Yatırımları kapsamında sürdürdüğü Yeni Sinter Fabrikası, Üçüncü Hava Ayrıştırma Tesisi, 20.000 m³’lük Yeni Soğutma Kulesi, Gaz Holder gibi yatırımlarının devreye alma çalışmaları devam etmektedir.

Kardemir tüm iş süreçlerini 2008 yılından itibaren SAP Kurumsal Kaynak Planlaması sistemi ile yönetmektedir.

Sevki_Silan_Kardemir_T1A4168 Sevki_Silan_Kardemir_2

 

 

 

 

 

 

Daha önce Karabük Üniversitesi’ne 500 Kişilik kapalı Spor Salonu ve Mühendislik Fakültesi kazandıran Kardemir, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projelerini de aralıksız sürdürmektedir. Şirketin halen Karabük Üniversitesi yerleşkesinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Demir Çelik Enstitüsü ve Araştırma Geliştirme Merkezi yatırımları devam etmektedir. Şirket ayrıca, halen süper ligde oynayan Kardemir Karabükspor’un da ana sponsorudur.

Yöre ve bölge ekonomisinin mimarı konumunda olan ve bağlı kuruluşlarla birlikte yaklaşık 5.000 kişiye direk istihdam sağlayan Kardemir, sahip olduğu köklü sanayi kültürü, yetkin insan kaynağı ve kurumsal yönetim tecrübesi ile büyümesini sürdürmekte ve sektörünün lider kuruluşları arasında yer almaktadır.

 Sevki_Silan_Kardemir_T1A9145 Sevki_Silan_Kardemir_T1A9157

 

 

 

 

 

 

Sevki_Silan_Kardemir_T1A9191

 

 

 

 

 

 

Çelikhane Ürünleri

 • Blum
 • Kütük
 • Profil Taslağı

Haddehane Ürünleri

 • Beton Çelik Çubukları (Düz Yuvarlak)
 • Beton Çelik Çubukları (Nervürlü)
 • Çelik NPI Profilleri
 • Çelik NPU Profilleri
 • Eşkenar Köşebentler
 • GI Profil
 • Raylar
 • Kütükler
 • Kalın Yuvarlaklar

Kok Ürünleri

 • Kok Üretimleri
 • Sülfat, Pres Naft., Katran Boya
 • Karbol Yağı, Ham Benzol, Hafif Yağ
 • Ham Katran

Diğer Ürünler

 • Pik Demirler
 • Granüle Curuf

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir