Türkiye Hava Gösterisi

Sevki_Silan_Hava_gosterisi_IMG_9333

Türk Hava Kuvvetlerimizin 100. Yılı dolayısı ile 4-5 Haziran 2011  tarihlerinde yapılan Türkiye Hava Gösterisi-2011’de, 12 ülkeden 87 uçak gökyüzünde unutulmaz gösteriler sergiledi. Gösterinin son gününde Anadolu Kartalları filmi yıldızları da, Türk Yıldızları ve Solo Türk pilotlarıyla buluştular.

  Sevki_Silan_Hava_gosterisi_IMG_9384 Sevki_Silan_Hava_gosterisi_IMG_9291

 

 

 

 

 

Türkiye Hava Gösterisi-2011; katılımcı ülke, tim, uçak ve izleyici sayısının yanı sıra organizasyonun büyüklüğü ile de dünya havacılık tarihinde bugüne kadar gerçekleştirilen en önemli gösteriler arasında yerini aldı. Türk Hava Kuvvetlerinin 100. Yıl Kutlamaları kapsamında düzenlenen uluslararası gösteride; dünyanın en gözde timlerinden Türk Yıldızları ve F–16 Solo Türk’ün yanı sıra 20 ülkeden gösteri ekipleri ile 148 uçak sahne aldı. Dünyanın sayılı hava güçleri arasında seçkin bir yere sahip olan Türk Hava Kuvvetleri, iki gün süren “Türkiye Hava Gösterisi-2011” ile; 100. Yıl gurur ve onurunu, başta gücünü aldığı Türk Milleti olmak üzere tüm dünya ile paylaştı.

Gösterinin ilk gününde izleyici sayısı 98 bine, ikinci günde ise 148 bin kişiye ulaştı. İki gün süren gösteriyi, yaklaşık 246 bin kişi bizzat Üs’se gelerek izledi. Yerli ve yabancı yüzlerce basın mensubu ve bine yakın fotoğrafçının takip ettiği gösteri, yapılan canlı yayınlarla milyonlarca TV izleyicisine de ulaştı. Organizasyonun büyüklüğü ve yakaladığı başarı, uluslararası otoriteleri hayran bıraktı.

Sevki_Silan_Hava_gosterisi_IMG_9370 Sevki_Silan_Hava_gosterisi_IMG_9654

 

 

 

 

 

 

2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı (Çiğli/İZMİR)nda icra edilen gösterinin ilk gününde gösteriyi, Türkiye’de ilk kez düzenlenen GACC – Dünya Hava Kuvvetleri Komutanları Konferansı’na katılan 63 ülkenin Hava Kuvvetleri Komutanları da izledi. Hava Gösterisi’ni izleyen dünya ülkeleri Hava Kuvvetleri Komutanları arasında 32 yıl aradan sonra İran’dan ilk defa üst rütbeli bir komutan da yer aldı. Türkiye, Hırvatistan, Romanya, İtalya, Hollanda, ABD, İngiltere, Fransa, Avusturya, Romanya, Polonya, İspanya, Pakistan, ve Belçika’dan hava akrobasi timleri ve gösteri uçaklarının gökyüzündeki figürleri, Üs’te gösteriyi takip eden yüzbinlerce kişiyi ve ekran başındaki milyonlarca izleyiciyi hayran bıraktı. Gösteri ekipleri, muhteşem figürlerinin yanı sıra kendi ülke ve Türkiye’nin bayrak renkleriyle ve oluşturdukları başta kalp olmak üzere çeşitli şekillerle de izleyicilerin gönlünü kazandı.

Sevki_Silan_Hava_gosterisi_IMG_9428 Sevki_Silan_Hava_gosterisi_IMG_9448-1 Sevki_Silan_Hava_gosterisi_IMG_9474

 

 

 

 

 

 

Dünya hava akrobasisinde adeta Türkiye’nin sembolü olan Türk Yıldızları ise sergiledikleri performans ile ayakta alkışlandı. Gösterinin ilk gününde Türk Yıldızları’ndan sonra, Türk Hava Kuvvetlerinin 100’üncü yılında kurulan Solo Türk gökyüzünde sahne aldı. Özel dizaynı ve zorluk dereceleri yüksek özgün figürlerden oluşan koreografisi ile Solo Türk de, İzmir semalarında sergilediği renkli görüntülerle izleyenleri hayran bıraktı. İkinci günde ise Solo Türk ve Türk Yıldızları, muhteşem gösterileriyle Türkiye Hava Gösterisi 2011’in finalini yaptılar.

Sevki_Silan_Hava_gosterisi_IMG_9630 Sevki_Silan_Hava_gosterisi_IMG_9654 Sevki_Silan_Hava_gosterisi_IMG_9663

 

 

 

 

 

 

Her ekip, gösterilerden sonra özel bir bölüme geçerek, izleyicilerle buluştu. Özel bölümde izleyiciler, muhteşem gösterileri sonrasında pilotlarla konuşma, resim çektirme ve imza alma şansına sahip oldular. İzleyicilerin büyük ilgi gösterdiği bir diğer nokta da, Türk Hava Kuvvetleri ve bazı dost ülke uçak envanterlerinin yer aldığı Statik Uçaklar bölümü oldu. İzleyiciler bu bölümde de, savaş, kargo, tanker ve çeşitli amaçlar için kullanılan birçok uçağı içine girerek inceleme fırsatı buldular. Etkinlik kapsamında, tarihi pervaneli uçaklar da gösteri sundular.

Sevki_Silan_Hava_gosterisi_IMG_9606 Sevki_Silan_Hava_gosterisi_IMG_9675 Sevki_Silan_Hava_gosterisi_IMG_9750

 

 

 

 

 

 

Ayrıca 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığında “havacılık” konulu resim ve fotoğraf sergileri açıldı. Hava Kuvvetleri Komutanlığının 100’üncü yılını anlatan “Göklerde Bir Asır” isimli görsel ve işitsel galeri ile askeri bando konseri de, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

 Gösteride çocuklar da unutulmadı. Aileleriyle birlikte Türkiye Hava Gösterisi 2011’e gelen çocuklar, hem gökyüzündeki şöleni izlediler, hem de kendileri için hazırlanmış özel alanda gönüllerince eğlendiler.

Sevki_Silan_Hava_gosterisi_IMG_9511

Sevki_Silan_Hava_gosterisi_IMG_9714

Sevki_Silan_Hava_gosterisi_IMG_9485

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraflar : Şevki Silan

Kaynak : İnternet

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir