Gezi Fotoğrafçılığı

Sevki_Silan_egirdir_golu

Yeni yerler keşfetmek, farklı coğrafyaları, tarihleri ve kültürleri görmek, buralarda yaşayan insanları tanımak ve tüm bunları belgelemek amacıyla yapılan bir gezi türüdür.

Sevki_Silan_Tortum Sevki Silan_Marakes-IMG_0932

 

 

 

 

 

 

Gezi fotoğrafçılığının kapsamı oldukça geniş olup; çoğu zaman benzer fotoğrafları barındıran bir fotoğrafçılık dalıdır.

Çekim konularını; insanlar, manzaralar, şehirler ve tarihi mekânlar, mimari yapılar, müzeler, pazarlar, cadde ve sokaklar, meydanlar, kutsal mekanlar, özel kutlamalar, alışveriş yerleri, pazarlar, hareketli konular, hayvanlar ve vahşi yaşam oluşturur.

Sevki_Silan_Fas_2013

Sevki Silan_Kapadokya-Gece

 

 

 

 

 

 

Gezi fotoğrafçılığında araştırma, planlama ve hazırlık, çekim öncesinde yapılması gereken en önemli işlerdendir. Yapılan planlamaya özel durumlar dışında kesinlikle uymak gerekir. Olağan dışı durumlar için de mutlaka yedek bir planın olması önemlidir.

Sevki Silan_BuyukAda_T1A8825

Sevki_Silan_Edirne

 

 

 

 

 

 

Işık, bir fotoğrafçı için çok önemlidir. Gezi fotoğrafçılığında genellikle doğal ışıktan yararlanıldığından gezi yapılacak yerlerin ışık durumlarını da mutlaka önceden incelenmelidir.

Sevki Silan_Selcuk_DeveGuresi Sevki_Silan_Savsat_2016

 

 

 

 

 

 

Fotoğrafçılardan oluşan bir grupla ekonomik, eğlenceli ve başarılı bir gezi gerçekleştirilebilir. Ancak bu gruplar 5-7 kişiyi geçmemelidir. Grup gezilerinde hem masrafları paylaşmış hem de hareket alanını kısıtlamamış olursunuz. Geziyi katılan kişilerin farklı özellikleri ve yeteneklerinden diğer fotoğrafçılar da yararlanarak hem zevkli hem de sonuçları başarılı bir gezi yapabilirsiniz.

Sevki_Silan_Rize_2016

Sevki_Silan_Amasya-Panaroma

 

 

 

 

 

 

Gezi fotoğrafçılığında, yanınızda taşımanız gereken ekipmanın seçimi ve hazırlığı da dikkat edilmesi gereken başka bir konudur. Gezi sırasında taşıyacağınız yük çok önemlidir. Dolayısı ile gezideki çekim konularınıza göre objektiflerinizi seçmelisiniz. Objektif dışında, tipot, hafıza kartları, çanta, yedek pil, polarize filitre, ND filitre, uzaktan kumanda, harita, el feneri gibi yardımcı araçlarınızı da önceden belirlemenizde fayda var.

Sevki_Silan_Aya_Sofya_Panorama

Sevki_Silan_Istanbul_Eminonu_Gece

 

 

 

 

 

 

Yazı ve Fotoğraflar : Şevki Silan

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir